Výstava Žena a strom pomáhá ženám v nouzi

Zakladatelka nadačního fondu Bez-domova a fotografka Zuzana Samara vytvořila jedinečný cyklus fotografií s názvem Žena a strom. Snímky zachycují vzájemnost propojení, podobnosti a symboliky mezi ženou a stromem a jsou k vidění do konce září v opavské kulturním centru OKO. Cyklus vznikal tři roky a kromě umělecké roviny má i charitativní přesah.

Zuzana Samara nahlíží na ženu jako na bytost silnou, jejíž kořeny drží pevně pohromadě celou rodinu, stejně tak jako na bytost křehkou, zranitelnou, kterou pomalu opouští životodárná míza. Tento romantizující fotografický projekt je ve své estetice, připravenými komponovanými záběry a jasnou tradiční symbolikou v přímém kontrastu s dokumentárními fotografickými cykly nahlížejících pod pokličku důležitých sociálních témat lidí z okraje společnosti, od týraných samoživitelek po bezdomovce, kterým se autorka ve své tvorbě doposud věnovala.

Zaujetí výše zmíněnými tématy vedlo autorku nejen k vystudování příbuzného oboru na vysoké škole, ale nakonec směřovalo k založení nadačního fondu pro lidi bez domova. Snad právě zatěžkanost a vážnost těchto témat, kterými se tvůrkyně douhodobě zabývá, podvědomě vyústila ve fotografie plné symbolů a přirozené krásy.

Z výstavy vznikly pohlednice a kalendář, jehož koupí podpoříte projekt terapeutické podpory ženy bez domova, která je zvláště pro ženy nesmírně důležitá ve chvíli, kdy se ocitnou v tíživé životní situaci. O podrobnosti si pište na email jana@bez-domova.cz.

Fotogalerie

Spolupracujeme

Naděje

Přestupní stanice

NF Veroniky Kašákové

Jako doma

Armáda spásy

Pragulic

Nový prostor

Člověk v tísni

Jeden svět

Festival Evolution

Naděje

Přestupní stanice

NF Veroniky Kašákové

Jako doma

Armáda spásy

Pragulic

Nový prostor

Člověk v tísni

Jeden svět

Festival Evolution